مشق زندگی

وب نوشت صادق دوپیکر ... باز باید سرنوشت از سر نوشت

زنگ خطری که به صدا در امد
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤
 

همیشه از یک جا به بعد , دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست...

نه روزها... نه رنگ ها... نه خیابان ها... همه چیز می شود دلتنگی...

بی شک این درد دل درصد قابل توجهی از مردم استانمان خصوصا جوانان است, آنانی که هر صبح بی هیچ امیدی از خواب بیدار می شوند و هر شب با امید اینکه شاید دیگر صبحی نباشد به خواب می روند.

و این چنین است که زندگی رنگ تکرار به خود می گیرد و در غفلتی همگانی, روزمرگی, افسردگی , عدم نشاط  و سرانجام نومیدی از زندگی ریشه می دواند و هر روز فربه تر و فراگیر تر می شود.

" افسردگی عمومی" درد ناشناخته امروز ماست که ریشه درصد قابل توجهی از معضلات و نابسامانی های اجتماعی به شمار میرود.

فقر و محرومیت و بیکاری,تبعیض و نابرابری های اجتماعی, گرانی و تورم,عدم وجود فضای شاد و پرنشاط و سخت گیری های بی مورد اجتماعی از دلایل زمینه ساز این درد محسوب میشود.

به آمار رو به رشد خودکشی ها در استانمان نگاهی بیندازید. طبق بررسی های انجام شده %50 خودکشی ها ناشی از مشکلات و محرومیتهای خانوادگی و عدم توانایی والدین در تامین خواسته های فرزندانشان است.

درگیری های خیابانی, گسترش بی سروصدای مواد مخدر و اثرات زیانبار آن در چند سال اخیر چقدر زیاد شده است؟ آیا میدانستید آمار طلاق در استانمان که روزگاری کم ترین درصد طلاق را به خود اختصاص داده بود در حال افزایش است؟

آیا در استانمان نسبت به گذشته حس همدلی , نوع دوستی و همکاری وجود  دارد؟ در یک کلام آیا اساسا ما مردم شادی هستیم و از زندگی خود لذت می بریم؟

به جرات میتوان گفت : نه؛ ما هرروز غمگین تر می شویم.

به راستی زیر پوست این شهر چه می گذرد؟ متاسفانه سرگرم شدن به مجادلات سیاسی خصوصا در چند ساله اخیر , قومیت گرایی و خاص گرایی,منفعت گرایی و مصلحت گرایی همگان را از واقعیت های اجتماعی دور کرده است؟

ماهمیشه در بررسی مشکلات و معضلات استانمان صرفا به توصیف شرایط موجود وتایید ناکافی بودن همه شرایط خوب و فراوانی همه شرایط بد, از طریق جلسات, سمینارها و همایش های پرهزینه اکتفا می کنیم و به فقدان تحلیل و تفسیرهای علمی , غیر احساسی , کارشناسانه و دلسوزانه عادت کرده ایم.

وبعد از گذشت سالها هنوزهم عزممان را برای حل مشکلات و معضلات استانمان جزم نکرده ایم و همواره همه توانمان را صرف حذف و تخریب همدیگر می کنیم.

مردم,مسولان محترم, صاحبنظران و دلسوزان  استان؛

با وجود اینکه کهگیلویه و بویراحمد, همواره از محرومیتی تاریخی رنج می برده, اما مامن و خاستگاه مردمانی شاد و سرزنده و پرتلاش بوده است.

در غفلتی همگانی, " افسردگی عمومی" که  درد ناشناخته امروز ماست و ریشه درصد قابل توجهی از معضلات و نابسامانی های اجتماعی به شمار میرود, هر روز فربه تر و فراگیر تر می شود. و این زنگ خطری است که برای ما به صدا درآمده , بیایید خود را به نشنیدن نزنیم..همین و دیگر هیچ......

مطلب فوق از من؛ در سایت های استانی عصر دنا و عصر مارون و سایت  استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد؛ لینک مطلب  را  جهت اطلاع اینجا قرار میدهم.

لینک مطلب در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد http://k-b.ir/1285

لینک مطلب در عصر مارون  http://www.asremaroon.com/News/774

لینک مطلب در عصر دنا  http://www.asredena.com/newsF-3162.html


 
Email Icon by Parstools.com
 
نوشته ای درباره تغییر نام تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳
 

این روزها با شنیدن  اخبار مربوط به تلاش ها برای تغییر نام استان ناخوداگاه  این شعر” برشت”  در ذهنم تداعی میشود؛

در سرزمین ما , شاید هنوز چیزهای باشد که عالی نیست, اما حتی به اعتراف گرسنگان, سخنرانی های وزیر تغذیه فوق العاده ست/

به راستی آیا کلید حل همه مشکلاتمان در تغییر نام استانمان نهفته است؟

آیا تنها راه رسیدن به توسعه همه جانبه تغیر نام استان است و با تغییر نام استان به یک باره از انتهای جدول توسعه کشوری به سوی رتبه های بالاتر صعود می کنیم؟

آیا استان سمنان که همزمان با ما به استان تبدیل شده است به خاطر نام کوتاهش در بالاترین رتبه های توسعه کشوری قرار دارد و رتبه میزان مشارکتش در اقتصاد ایران بالاست ؟ در حالی که استان ما به دلیل نام سخت و ثقیلش آخرین استان از نظر مشارکت در اقتصاد ایران است؟

میگویند برای تغییر نام استان کمپینی متشکل از نخبگان و صاحبنظران به وجود آمد, خداوکیلی تا به حال برای رفع محرومیت در استانمان کمپینی درست شده است؟

میگویند مردم در نظر سنجی های اینترنتی و پیامکی به تغیر نام استان رای مثبت دادند, به راستی چند درصد از مردم استانمان به اینترنت دسترسی همیشگی دارند و اصلا آیا با این همه مشکلات  و گرفتاری ها کسی فرصت گشت زدن در دنیای اینترنت با خیالی آسوده  را دارد؟

طبق آمار مرکز امار ایران و معاونت راهبردی ریاست جمهوری شاخص امید به زندگی که یکی از اصلی ترین شاخصهای هفت گانه توسعه است در استانمان بسیار پاین است و در بین 30 استان در انتهای سال 90 رتبه 28 را دارا هستیم؛ و طبق همین آمارها از لحاظ شاخصهای دیگر توسعه هم وضع جالبی نداریم؛ کما اینکه از نظر جمعیت تحصیلکرده بیکار رتبه 29 کشوری  و از لحاظ شاخص های بهداشتی رتبه 26 کشوری را داراهستیم و به صورت خلاصه باید گفت استانمان "یک جهان سوم کوچکی " در ایران است .....

مسولان محترم , نخبگان, صاحبنظران و دلسوزان استان؛

امروز اولویت ما چیز دیگری ست نه تغییر نام استان.. خدا شاهده که مردم استان ما فقط زنده اند و زندگی نمی کنند و با تغییر نام استان بر خلاف آنچه که شما می پندارید ذره ای هم شاد نمی شوند.

به خاطر جوانان تحصیلکرده ای که زیر فشار کارگری در استانهای همجوار پیر میشوند؛ به خاطر دستان پینه بسته زنان زحمت کش در دورترین روستاهای محروم استانمان , اولویتهای استانمان را فراموش نکنید ,همین ودیگر هیچ.......

نوشته فوق را برای انتشار در سایت های استانی عصر دنا و عصر مارون  در کهگیلویه و بویراحمد آماده کرده ام؛ لینک آدرس را برای اطلاعات بیشتر اینجا  میزارم.

لینک به عصر دنا   http://www.asredena.com/newsF-3021.html

لینک به عصر مارون        http://www.asremaroon.com/News/731


 
Email Icon by Parstools.com