مشق زندگی

وب نوشت صادق دوپیکر ... باز باید سرنوشت از سر نوشت

عاشورا و دکتر شریعتی
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۳٠
 

نوشته ای که به مناسبت ایام محرم و عاشورای حسینی در پی خواهد آمد قسمتی از نوشته ای ست از دکتر علی شریعتی که با  عنوان  شهادت در مجموعه آثار 19-حسین وارث آدم - منتشر شده است. این سخنرانی در تاریخ 6/12/1350و در حسینیه ارشاد ارائه شده است

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

یکی از بهترین و حیات‌بخش‌ترین سرمایه‌هایی که در تاریخ تشیع وجود دارد، شهادت است. ما از وقتی که، به‌گفته جلال «سنت شهادت را فراموش کرده‌ایم، و به مقبره‌داری شهیدان پرداخته‌ایم، مرگ سیاه را ناچار گردن نهاده‌ایم» و از هنگامی که به جای شیعه علی (ع) بودن و از هنگامی که به‌جای شیعه حسین (ع) بودن و شیعه زینب (س) بودن، یعنی «پیرو شهیدان بودن»، «زنان و مردان ما» عزادار شهیدان شده‌اند و بس، در عزای همیشگی مانده‌ایم! چه هوشیارانه دگرگون کرده‌اند پیام حسین (ع) را و یاران بزرگ و عزیز و جاویدش را، پیامی که خطاب به همه انسانهاست.
این که حسین (ع) فریاد می‌زند ـ پس از این که همه عزیزانش را در خون می‌بیند و جز دشمن و کینه توز و غارتگر در برابرش نمی‌بیند ـ فریاد می‌زند که «آیا کسی هست که مرا یاری کند و انتقام کشد؟» «هل من ناصر ینصرنی؟» مگر نمی داند که کسی نیست که او را یاری کند و انتقام گیرد؟ این سؤال، ‌سؤال از تاریخ فردای بشری است و این پرسش از آینده است و از همه ماست. و این سؤال انتظار حسین (ع) را از عاشقانش بیان می‌کند و دعوت شهادت او را به همه کسانی که برای شهیدان حرمت و عظمت قایلند اعلام می‌نماید.
اما این دعوت را، این انتظار یاری از او را، این پیام حسین (ع) را ـ که «شیعه می‌خواهد» و در هر عصری و هر نسلی، شیعه می‌طلبد ما خاموش کردیم به این عنوان که به مردم گفتیم که حسین (ع) اشک می‌خواهد. ضجه می‌خواهد و دگر هیچ، پیام دیگری ندارد. مرده است و عزادار می‌خواهد، نه شاهد شهید حاضر در همه جا و همه وقت و «پیرو».


آری، این چنین به ما گفته‌اند و می‌گویند!


 
Email Icon by Parstools.com
 
برگزاری همایش کورش هخامنشی
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٠
 
 انجمن اهل قلم  و شاهنامه دهدشت ،به مناسبت روز جهانی کورش ، همایش "کورش هخامنشی در ترازوی تاریخ" را برگزار می کند.

این همایش چهارشنبه 10 آبان ساعت 3 عصر در فرهنگسرای ارشاد واقع در کوی آزادگان دهدشت برگزار خواهد شد.

انجمن  شاهنامه و  اهل قلم دهدشت طی چهارسال فعالیت خود به مدیر مسولی سید کرامت اله کریمی؛ استاد برگزیده حوزه تاریخ و سیاست و مدرس دانشگاه همایشها وجلسات متعددی در حوزه ادبیات، فلسفه،حقوق شهروندی و دیگر حوزه ها را برگزار کرده است.

همایش حاقظ و فردوسی؛ مساله قومیت فرصت یا تهدید؛ رگه های تاریخی در شاهنامه ؛ سنت و مدرنیته؛ جامعه مدنی الگوها و برآیندها ؛ نوروز پیر برنای جاوید؛ حکومت از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه ودانشمندان؛ مناظره آریوبرزن در حریم تاریخ؛ بر ساحل دریای خاموش  از مهم ترین این همایشها و جلسات می باشد.

این انجمنها هم اینک  با برگزاری  نشست های درونی هر دو هفته یکبار و همایش های عمومی هر ماه یکبار به فعالیت شان ادامه می دهند.

انجمن اهل قلم و شاهنامه از عموم مردم برای شرکت در  همایش  پیش رو دعوت به عمل آورده است.
 

خبر فوق را برای انتشار در  سایت استانی عصر دنا آماده کردم.

 لینک خبر در عصر دنا:http://www.asredena.com/newsF-4110.html


 
Email Icon by Parstools.com