مشق زندگی

وب نوشت صادق دوپیکر ... باز باید سرنوشت از سر نوشت

نقدی بر سایت استان
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۳۱
 

نقد منصفانه با دست گذاشتن بر روی کاستی ها به بیشتر شدن نقاط قوت کمک میکند.رسانه های استان از هر طیف و با هر گرایشی که باشند در یک نقطه مشترکند: اطلاع رسانی . با اطلاع رسانی "رفتار و عملکرد" مسولان زیر ذره بین قضاوت مردم قرار می گیرد.و از این منظر راه بر تک روی ها،خود کامگی ها و تصمیمات غیر منطقی و غیر اصولی و مخفیانه بسته می شود.چیزی که در گذشته از مشکلات مدیریتی استان ما بوده و با ظهور رسانه های مطبوعاتی و علی الخصوص رسانه های اینترنتی و آگاهی رساندن به مردم ،کم رنگ تر شد .از این منظر باید کمک کنیم "رسانه ها" قوی تر شوند.چرا که در این آشفته بازار، تنها نقطه اتکای ما رسانه ها هستند.نوشتار زیر را فقط و فقط با این دید، به نقد از سایت استان کهگیلویه و بویراحمد (که خود شخصا به عنوان یک مخاطب و خبرنگار ، اخبار و مطالب سایت را اکثرا دنبال میکنم ) در صفحه فیس بوکم نوشتم که سایت استان نیز با حسن نیت و نقد پذیری کامل  همین نوشتار را منتشر کرد.که متن کامل این نوشتار را اینجا نیز  قرار میدهم.....................................................................................................................

در روزهای اخیر انتشار نقدی با عنوان(کلماتی که از خجالت آب شد و چکید) به قلم رهزاد خدیش و پاسخ به این انتقاد با عنوان(عیب می جمله بگفتی/هنرش نیز ...) به قلم امید نوروزی اصل ؛در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد؛ در باب انجمن اهل قلم دهدشت و همایش سالانه این انجمن با حضور دکتر میرجلال الدین کزازی در دهدشت،حواشی زیادی به دنبال داشته است.

آنچه در این نوشتار به اختصار در چند بند آورده ام (بدون توجه به موضوع اصلی مورد بحث،انجمن، افراد، همایش و حواشی آن) ؛ فقط و فقط نقدی ست بر نحوه ی تایید کامنتها(نظرات) کاربران و مخاطبان سایت استان توسط سردبیر محترم این سایت ؛ که سعی کرده ام منصفانه و محترمانه و با رعایت همه اصول و قوانین رسانه ای باشد.
۱- بی طرفی و مستقل بودن یکی از مهمترین شاخصه های هر رسانه ای است. متاسفانه کامنتهای تایید شده در زیر هر دو مطلب در یک خط فکری جهت داری و در حمایت از گروه خاصی که عمدتا منتقد موضوع اصلی مورد بحث بودند حرکت میکرد ؛ آنگونه ای که حتی یک مخاطب عادی که از موضوع اصلی مورد بحث خبر نداشت با یک نگاه سطحی به کامنتها(نظرات) جهت گیری خاص سایت استان را درک می کرد .
۲- پاسخ گویی مستقیم سردبیر محترم سایت استان به کامنتها (نظراتی) که زیر مطلب دوست خوبمان رهزاد خدیش(که سابقه آشنایی من با ایشان خیلی پیشتر و در فضایی متفاوت تر می باشد) و به نقد این مطلب یا ایشان نوشته شده بود، نشان میداد که موضوع مورد بحث برای سردبیر محترم سایت مهم است ، چرا که نسبت به کامنتها(نظرات) موضع گیری و حساسیت وی‍ژه ای دارند . و سعی دارند خود به جای نویسنده ، تک تک به کامنتها(نظرات)انتقادی تا حد امکان جواب بدهند . این موضوع از چشمان تیزبین مخاطبان و کاربران سایت استان که مطمئنا سواد رسانه ای بالایی دارند، پنهان نمی ماند و بی طرفی و عدم جهت گیری سایت استان را مستقیم زیر سوال میبرد .
با یک جستجوی کوتاه در کامنتها(نظرات) سایتهای خبری تحلیلی و خبرگزاری های رسمی کشور به وضوح میتوان دید که مدیران یا سردبیران این سایتها جز در مواقع ضروری که سو تفاهمی را نسبت به سایت برطرف کنند؛ خود مستقیم اقدام به نوشتن کامنت( نظر) نمی کنند .
۳- با کمال تعجب و ناباوری سردبیر محترم سایت استان کامنتها (نظراتی) را تایید کرد که حاوی تهمت ، افترا و ایجاد شک و تردید نسبت به افراد و در سطحی وسیعتر خانواده افراد بود. من به شخصه در هیچ یک از سایتها و خبرگزاری های رسمی تا بحال ندیدم که حریم خانواده نویسندگان مطالب ،کاربران و افراد مورد بحث در اخبار و مقالات و نظرات (هر چند گمنام و با اسم مستعار باشند) این چنین مورد هجمه قرار بگیرد. تایید کردن این دست کامنتها(نظرات) ، نه تنها شکستن حریم اخلاقی ست بلکه عین تخریب ناجوانمردانه رسانه ای نیز می باشد . و با ادمه این روند نه تنها میزان رغبت و علاقه مخاطبان و کاربران سایت استان برای ارائه کامنت (نظر) وبحث و گفتگو روی مطالب کم می شود بلکه اعتماد و اطمینان عمومی نسبت به این سایت به مرور زمان کاهش می یابد.که مطمئنا مهمترین نتیجه اش “کاهش یافتن آمار بازدیدکنندگان سایت” میتواند باشد .
۴- در روزهای اخیر خیلی از دوستان گفته اند که: زیر دو مطلب مورد بحث کامنت (نظر) گذاشته اند، اما کامنت(نظر) انها تایید و منتشر نشد . نگاه همه جانبه و تکثر گرایانه به همه سلایق؛سبب بازتر شدن موضوعات و بحث و تبادل نظر بیشتر و شفاف سازی می شود،که این موضوع از نظر رسانه ای به افزایش اعتبار سایت کمک شایانی می کند . ولی از ظواهر امر چنین برمی آید که سردبیر محترم سایت علایق و سلایق شخصی را به این موضوع ترجیح میدهند .
ضمن احترام به سایت استان که خود شخصا به عنوان یک مخاطب و خبرنگار ، اخبار و مطالب سایت را اکثرا دنبال میکنم ، امیدوارم این سایت با حفظ استقلال خبری ، بی طرفی، عدم جهت گیری به نفع گروه یا فردی خاص و از همه مهمتر به نظر من؛ با حفظ اخلاق رسانه ای در جهت هر چه بهتر شدن گام بردارد.
منبع:صفحه فیسبوک صادق دوپیکر

برای دیدن این نوشتار در سایت استان بر روی بنر زیر کلیک کنید. 


 
Email Icon by Parstools.com
 
کوتاه با رئیس جمهور منتخب
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱
 

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد : صادق دوپیکر

کوتاه با رئیس جمهور منتخب

کوتاه با رئیس جمهور منتخب

۱۳۹۲/۰۴/۰۱، ۱۱:۲۵

آقای دکتر روحانی! امروز همه چشم و گوشیم تا ببینیم اولین قفلی که کلید تدبیر شما باز می کند چیست؟ حالا که قفل سرمایه اجتماعی را این مردم با کلید مشارکتشان در انتخابات ۲۴ خرداد ماه، باز کرده اند ، توپ توی زمین هموار شماست !

آقای دکتر روحانی! مردم از سرکوب و سرخوردگی به ستوه آمده اند . عزت ، شرافت و آبرو را بار دیگر به ایران و ایرانی باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! تحریم های ظالمانه کمر نحیف این مردم را خم کرده اند ، خودتان هم گفته اید: ملت ایران کاری نکرده که مستحق تحریم ها باشد . با قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر و تعامل و احترام متقابل بین ایران و سایر کشورها ، سایه سنگین تحریم ها را از سر این مردم بردارید .

آقای دکتر روحانی! مردم ما درد معیشت دارند ، تورم و گرانی بالاست ، بیکاری بیداد می کند. زمینه را برای رونق اقتصادی فراهم کنید و چرخ های وامانده ی تولید را دوباره به حرکت درآورید. سازمان برنامه و بودجه باید احیا شود تا قطار اقتصاد کشور به مسیر عقلانیت و برنامه ریزی بازگردد. مردم ما شایسته بهترین ها هستند، نگذارید با ادامه یافتن اقتصاد صدقه ای، غرور این مردم بیشتر از این جریحه دار شود .

آقای دکتر روحانی! می دانیم وآگاهیم که حل بعضی مسائل کشور کار رئیس جمهور به تنهایی نیست. اما مردم و دلسوزان انقلاب از ادامه ی حصر بعضی از نیروهای انقلاب گله مندند. با تدبیر و تعامل سازنده زمینه ی رفع حصر این عزیزان را فراهم آورید .

آقای دکتر روحانی! حضور و مشارکت گسترده مردم در این انتخابات فرصت جدیدی را برای تعامل با دنیا به وجود آورده است. چهره ی تخریب شده ی ایران را در اذهان مردم دنیا بار دیگر بازسازی و ترمیم کنید و ما را به جایگاه واقعی مان باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! مردم و جوانان از فضای امنیتی به وجود آمده در سالهای اخیر به ستوه آمده اند، افسردگی و نومیدی بیداد می کند، نشاط عمومی در جامعه احساس نمی شود، فضای جامعه را باز کنید و آزادی های قانونی و مشروع را به مردم علی الخصوص جوانان باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! انتظار داریم در دولت تدبیر و امید، نگاه ویژه و عملی به مطالبات جوانان،زنان،کارگران و اقشار آسیب پذیر فارغ از همه شعارها فراموش نشود. ودر پایان امیدواریم دولت شما ، دولت شایسته سالاری و قانون گرایی باشد. دولتی که به عقلانیت، مشورت و خرد جمعی متکی باشد و راه خود محوری ، خود شیفتگی، شعار و تصمیمات عجولانه و افراط و تفریط های بی مورد را در پیش نگیرد .

لینک این نوشتار در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد :http://k-b.ir/32248

لینک این نوشتار در عصر دنا : http://asredena.com/newsF-7020.html

لینک این نوشتار در عصر مارون: http://www.asremaroon.com/News/1934/

و برای دسترسی به این نوشتار در سایت آبشار نیوز بر روی بنر زیر کلیک کنید.


 
Email Icon by Parstools.com