مشق زندگی

وب نوشت صادق دوپیکر ... باز باید سرنوشت از سر نوشت

کنکاشی در سخنان آقای بزرگواری!
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٢
 

سخنرانی آقای بزرگواری در عنوان مخالفت با  کابینه در مجلس شورای اسلامی؛حواشی و بحث های زیادی به دنبال داشت.متنی با عنوان کم گوی و گزیده گوی چون دُر ؛ کنکاشی در سخنان آقای بزرگواری!در این مورد نوشته ام که در سایتهای عصر مارون و سایت استان کهگیلویه و بویراحمد(ک ب) منتشر شد.متن کامل را به همراه لینک های مربوطه عیناً اینجا قرار میدهم...............................................

دیل کارنگی، اندیشمند معاصر، می گوید: سخن و سخن راندن نوعی سفر است که باید به مقصد برسد، به همین دلیل پیش از سفر، باید انسان نقشه ای داشته باشد. مسافر بی نقشه و بی هدف در پایان سفر به جایی نمی رسد.
پس زبان، در نزد انسان باید تابع اندیشه اش باشد و انسان به زبانش اجازه ندهد که قبل از اندیشه اش به راه افتد، چرا که گفته اند: اندیشه کن، آنگاه سخن گوی، تا از لغزش بر کنار باشی.
در سیاست رو به جلوی امروز، تک تک جملات سیاستمداران، زیر ذره بین نگاه رسانه ها و مردم قرار دارد.گاهی با یک موضع گیری ، سرنوشت یک جریان سیاسی و حتی مردم یک کشور دچار تغییر و تحول می شود. امروزه بیشتر نیروهای شاخص سیاسی احزاب، مسئولین کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس، دارای مشاورین رسمی و غیر رسمی متعدد در حوزه های مختلف، بسته به نوع فعالیتشان هستند.که نطق ها ، مصاحبه ها و موضع گیریهایشان ، با هماهنگی و مشورت این مشاورین انجام می شود .
از بد روزگار ما ، آقای بزرگواری درموضع گیریهای تند و غیرکارشناسی وغیراصولی ید طولایی دارند. نطق ها و مصاحبه های نسنجیده و ناپخته و آمیخته با تهمت و افترای ایشان، که گاه حالتی طنز گونه دارند ، اکثر مواقع سوژه ی جذابی برای رسانه ها و ماهواره های خارجی میباشد. واز این حیث غرور ملی و منطقه ای ما زیر سوال میرود .
در این نوشتار به ویژگی ها وشاخصه های اصلی موضع گیریهای آقای بزرگواری فهرست وار اشاره میکنم:
۱- کینه ؛ از ویژگی ها و شاخصه های اصلی در اکثر سخنرانی ها و مصاحبه های ایشان می باشد .
اگر به آرشیو روزنامه ها و سایتهای خبری مختلف، علی الخصوص از سال ۸۸ به این طرف نگاهی بیندازیم، کینه توزیهای کینه جویانه ی آقای بزرگواری نسبت به شخصیتهای باسابقه ی انقلاب و نظام مان، به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی وخانواده ی ایشان، برایمان واضح و آشکار می شود .
با شروع گمانه زنی ها مبنی بر حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری امسال و سیل دعوت عمومی اقشار مختلف مردم مبنی بر حضور ایشان در این انتخابات ، آقای بزرگواری همدوش دیگر همفکرانشان در مجلس ،تلاشی عجیب و بی نظیر برای جمع آوری امضا نمایندگان مجلس در جهت تهدید و تخریب شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و دلسرد کردن ایشان به آمدن در صحنه انتخابات را داشتند . اگر آقای بزرگواری این چنین تلاش بی وقفه ای را برای رفع مشکلات و محرومیتهای حوزه انتخابیه شان داشتند، الان وضعیت مردم ما جور دیگری بود !
مصاحبه هایی با تیترهای: “هاشمی محرم نظام و انقلاب نیست” یا “هاشمی هیچ رأیی در بین مردم محروم ندارد” یا “هاشمی از این نامه ها پند بگیرد” در آن ایام، نشان از این موضوع داشت که آقای بزرگواری نمیتوانند عصبانیت خود را از موجی که در جامعه به نفع آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شده بود، پنهان کنند .
آقای بزرگواری پا را از این هم فراتر گذاشته و پس از ثبت نام آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ، طی مصاحبه ای دیگر از نامزدی هاشمی رفسنجانی برای انتخابات، اظهار تاسف میکنند ومیگویند که : ایشان در حالت ارتعاش و لرز حرف می زنند. واعلام میدارند که: ما نسبت به حضور ایشان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری خوشبین نیستیم و معتقدیم ایشان از روز گذشته فتنه ۹۲ را کلید زده است!
۲- تهمت وافترا ؛ در اکثر مصاحبه ها و سخنرانی های آقای بزرگواری قابل مشاهده است .کلاً هم جایی نیست که آقای بزرگواری حرفی بزنند و به آیت الله هاشمی رفسنجانی ویا خانواده ایشان توهینی نکنند ! جدیدترین نمونه عینی اش، نطق سخنرانی جنجال آفرین ایشان، چند روز پیش در مجلس شورای اسلامی بود، که مهدی هاشمی را بی مهابا “آقازاده دله دزد”خطاب می کنند و مورد اعتراض و انتقاد مجلس و مجلسیان و حتی مسولین ارشد نظام قرار می گیرند. وقتی فضای عمومی جامعه به یمن انتخابات حماسی ۲۴ خرداد، به سمت اعتدال پیش میرود، هیچ عقل سلیمی این گونه تندروی ها را نمی پسندد.
البته آقای بزرگواری در این گونه سخن گفتن از مهدی هاشمی سابقه ای طولانی دارند. به عنوان مثال در مصاحبه ای که سال گذشته در واکنش به بازگشت مهدی هاشمی به کشور داشتند میگویند: ( اگر ” مهدی هاشمی ” و همدستانش جوانان مردم را به کف خیابان ها نمی آوردند آن همه هزینه را نظام پرداخت نمی کرد و از سویی ،خون بی گناهی هم به زمین ریخته نمی شد . محاکمه ایشان نشان از این موضوع دارد که نظام اسلامی با کسی که از موقعیت آقازاده ای خود، سوء استفاده نموده و از مسببان اصلی فتنه ۸۸ بوده تعارف و ملاحظه ای ندارد!) و این در حالی ست که هنوز هیچ گونه حکمی علیه مهدی هاشمی در هیچ دادگاهی صادر نشده است.

۳- طنز ؛ درون مایه بیشتر رفتارها و مصاحبه های آقای بزرگواری است . و به همین دلیل محکم است که خانم مسیح علی نژاد، ایشان را به عنوان یک سوژه جذاب برای مصاحبه انتخاب میکنند.
۴- نسنجیدگی و ناپختگی: که درآخرین سخنرانی شان که در مجلس شورای اسلامی ، به عنوان مخالف صحبت کردند، برایشان دردسر ساز شد.آقای بزرگواری باید بدانند که همیشه حساسیت ویژه ای روی مسأله قومیت ها در جامعه ایرانی وجود داشته و دارد .تا آنجا که همه رسانه های دیداری و شنیداری ، چه رسمی و چه غیر رسمی، با نگاهی ویژه به این نوع حساسیت، برنامه های خود را تهیه و تنظیم میکنند.آقای بزرگواری باید بار معنایی همه کلمات، اصطلاحات و ترکیباتی را که در صحبتهایشان به کار میبرند، بسنجند و به اصطلاح عامیانه، سبک و سنگین کنند. استفاده از ترکیب اشتباه “چماق لری” برای مخاطبین، در هر سنی و با هر سطح علمی؛ وحشی گری ، یاغی گری و خشونت طلبی مردمان قوم لر را معنا میدهد.که این به خودی خود ظلمی است گران به قومی با قدمت ۱۰ هزارساله که در گذر تاریخ پر رنجش، به خوبی پوست اندازی کرده و اینک به اصالت ریشه ای و فرهنگ زیبا،صمیمی و مهربانش میبالد و افتخار میکند.
آقای بزرگواری باید بدانند که عده ای سودجو، بی هویت و فرصت طلب با راه اندازی ” گروههای تولید پیامک ” در سطح کشور و سوق دادن هدفمند این پیامک ها به سمت قوم لر، قصد تخریب و تضعیف این قوم اصیل را دارند.مطمئنا اگر نماینده مردم تهران (به عنوان مثال)، در آن روز کذایی میگفت: “ما با چماق تهرانی بر سرتان ایستاده ایم.” به این شکل حساسیت در کشور درست نمیشد. همیشه این اقوام اصیل ایرانی هستند، که در معرض این گونه آسیب ها و حساسیت ها قرار دارند.
انوشیروان گفته است: یکبار پشیمان نشدم برای چیزی که به زبان نیاوردم، ولی بارها ندامت بردم بر آنچه که گفتم.

در پایان این نوشتار آقای بزرگواری را به تفکر وتأمل بیشتر در باب شعر زیبای ” کم گوی و گزیده گوی چون دُر ، تا  ز اندک تو جهان شود پر” هم چنین ضرب المثل گویای “ما را به خیر تو حاجت نیست، شر مرسان” دعوت میکنم.

لینک این نوشتار در عصر مارون: http://www.asremaroon.com/News/2143/

لینک این نوشتار در سایت استان(ک ب) : http://k-b.ir/61886


 
Email Icon by Parstools.com
 
نقدی بر سایت استان
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٢
 

نقد منصفانه با دست گذاشتن بر روی کاستی ها به بیشتر شدن نقاط قوت کمک میکند.رسانه های استان از هر طیف و با هر گرایشی که باشند در یک نقطه مشترکند: اطلاع رسانی . با اطلاع رسانی "رفتار و عملکرد" مسولان زیر ذره بین قضاوت مردم قرار می گیرد.و از این منظر راه بر تک روی ها،خود کامگی ها و تصمیمات غیر منطقی و غیر اصولی و مخفیانه بسته می شود.چیزی که در گذشته از مشکلات مدیریتی استان ما بوده و با ظهور رسانه های مطبوعاتی و علی الخصوص رسانه های اینترنتی و آگاهی رساندن به مردم ،کم رنگ تر شد .از این منظر باید کمک کنیم "رسانه ها" قوی تر شوند.چرا که در این آشفته بازار، تنها نقطه اتکای ما رسانه ها هستند.نوشتار زیر را فقط و فقط با این دید، به نقد از سایت استان کهگیلویه و بویراحمد (که خود شخصا به عنوان یک مخاطب و خبرنگار ، اخبار و مطالب سایت را اکثرا دنبال میکنم ) در صفحه فیس بوکم نوشتم که سایت استان نیز با حسن نیت و نقد پذیری کامل  همین نوشتار را منتشر کرد.که متن کامل این نوشتار را اینجا نیز  قرار میدهم.....................................................................................................................

در روزهای اخیر انتشار نقدی با عنوان(کلماتی که از خجالت آب شد و چکید) به قلم رهزاد خدیش و پاسخ به این انتقاد با عنوان(عیب می جمله بگفتی/هنرش نیز ...) به قلم امید نوروزی اصل ؛در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد؛ در باب انجمن اهل قلم دهدشت و همایش سالانه این انجمن با حضور دکتر میرجلال الدین کزازی در دهدشت،حواشی زیادی به دنبال داشته است.

آنچه در این نوشتار به اختصار در چند بند آورده ام (بدون توجه به موضوع اصلی مورد بحث،انجمن، افراد، همایش و حواشی آن) ؛ فقط و فقط نقدی ست بر نحوه ی تایید کامنتها(نظرات) کاربران و مخاطبان سایت استان توسط سردبیر محترم این سایت ؛ که سعی کرده ام منصفانه و محترمانه و با رعایت همه اصول و قوانین رسانه ای باشد.
۱- بی طرفی و مستقل بودن یکی از مهمترین شاخصه های هر رسانه ای است. متاسفانه کامنتهای تایید شده در زیر هر دو مطلب در یک خط فکری جهت داری و در حمایت از گروه خاصی که عمدتا منتقد موضوع اصلی مورد بحث بودند حرکت میکرد ؛ آنگونه ای که حتی یک مخاطب عادی که از موضوع اصلی مورد بحث خبر نداشت با یک نگاه سطحی به کامنتها(نظرات) جهت گیری خاص سایت استان را درک می کرد .
۲- پاسخ گویی مستقیم سردبیر محترم سایت استان به کامنتها (نظراتی) که زیر مطلب دوست خوبمان رهزاد خدیش(که سابقه آشنایی من با ایشان خیلی پیشتر و در فضایی متفاوت تر می باشد) و به نقد این مطلب یا ایشان نوشته شده بود، نشان میداد که موضوع مورد بحث برای سردبیر محترم سایت مهم است ، چرا که نسبت به کامنتها(نظرات) موضع گیری و حساسیت وی‍ژه ای دارند . و سعی دارند خود به جای نویسنده ، تک تک به کامنتها(نظرات)انتقادی تا حد امکان جواب بدهند . این موضوع از چشمان تیزبین مخاطبان و کاربران سایت استان که مطمئنا سواد رسانه ای بالایی دارند، پنهان نمی ماند و بی طرفی و عدم جهت گیری سایت استان را مستقیم زیر سوال میبرد .
با یک جستجوی کوتاه در کامنتها(نظرات) سایتهای خبری تحلیلی و خبرگزاری های رسمی کشور به وضوح میتوان دید که مدیران یا سردبیران این سایتها جز در مواقع ضروری که سو تفاهمی را نسبت به سایت برطرف کنند؛ خود مستقیم اقدام به نوشتن کامنت( نظر) نمی کنند .
۳- با کمال تعجب و ناباوری سردبیر محترم سایت استان کامنتها (نظراتی) را تایید کرد که حاوی تهمت ، افترا و ایجاد شک و تردید نسبت به افراد و در سطحی وسیعتر خانواده افراد بود. من به شخصه در هیچ یک از سایتها و خبرگزاری های رسمی تا بحال ندیدم که حریم خانواده نویسندگان مطالب ،کاربران و افراد مورد بحث در اخبار و مقالات و نظرات (هر چند گمنام و با اسم مستعار باشند) این چنین مورد هجمه قرار بگیرد. تایید کردن این دست کامنتها(نظرات) ، نه تنها شکستن حریم اخلاقی ست بلکه عین تخریب ناجوانمردانه رسانه ای نیز می باشد . و با ادمه این روند نه تنها میزان رغبت و علاقه مخاطبان و کاربران سایت استان برای ارائه کامنت (نظر) وبحث و گفتگو روی مطالب کم می شود بلکه اعتماد و اطمینان عمومی نسبت به این سایت به مرور زمان کاهش می یابد.که مطمئنا مهمترین نتیجه اش “کاهش یافتن آمار بازدیدکنندگان سایت” میتواند باشد .
۴- در روزهای اخیر خیلی از دوستان گفته اند که: زیر دو مطلب مورد بحث کامنت (نظر) گذاشته اند، اما کامنت(نظر) انها تایید و منتشر نشد . نگاه همه جانبه و تکثر گرایانه به همه سلایق؛سبب بازتر شدن موضوعات و بحث و تبادل نظر بیشتر و شفاف سازی می شود،که این موضوع از نظر رسانه ای به افزایش اعتبار سایت کمک شایانی می کند . ولی از ظواهر امر چنین برمی آید که سردبیر محترم سایت علایق و سلایق شخصی را به این موضوع ترجیح میدهند .
ضمن احترام به سایت استان که خود شخصا به عنوان یک مخاطب و خبرنگار ، اخبار و مطالب سایت را اکثرا دنبال میکنم ، امیدوارم این سایت با حفظ استقلال خبری ، بی طرفی، عدم جهت گیری به نفع گروه یا فردی خاص و از همه مهمتر به نظر من؛ با حفظ اخلاق رسانه ای در جهت هر چه بهتر شدن گام بردارد.
منبع:صفحه فیسبوک صادق دوپیکر

برای دیدن این نوشتار در سایت استان بر روی بنر زیر کلیک کنید. 


 
Email Icon by Parstools.com
 
کوتاه با رئیس جمهور منتخب
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
 

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد : صادق دوپیکر

کوتاه با رئیس جمهور منتخب

کوتاه با رئیس جمهور منتخب

۱۳۹۲/۰۴/۰۱، ۱۱:۲۵

آقای دکتر روحانی! امروز همه چشم و گوشیم تا ببینیم اولین قفلی که کلید تدبیر شما باز می کند چیست؟ حالا که قفل سرمایه اجتماعی را این مردم با کلید مشارکتشان در انتخابات ۲۴ خرداد ماه، باز کرده اند ، توپ توی زمین هموار شماست !

آقای دکتر روحانی! مردم از سرکوب و سرخوردگی به ستوه آمده اند . عزت ، شرافت و آبرو را بار دیگر به ایران و ایرانی باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! تحریم های ظالمانه کمر نحیف این مردم را خم کرده اند ، خودتان هم گفته اید: ملت ایران کاری نکرده که مستحق تحریم ها باشد . با قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر و تعامل و احترام متقابل بین ایران و سایر کشورها ، سایه سنگین تحریم ها را از سر این مردم بردارید .

آقای دکتر روحانی! مردم ما درد معیشت دارند ، تورم و گرانی بالاست ، بیکاری بیداد می کند. زمینه را برای رونق اقتصادی فراهم کنید و چرخ های وامانده ی تولید را دوباره به حرکت درآورید. سازمان برنامه و بودجه باید احیا شود تا قطار اقتصاد کشور به مسیر عقلانیت و برنامه ریزی بازگردد. مردم ما شایسته بهترین ها هستند، نگذارید با ادامه یافتن اقتصاد صدقه ای، غرور این مردم بیشتر از این جریحه دار شود .

آقای دکتر روحانی! می دانیم وآگاهیم که حل بعضی مسائل کشور کار رئیس جمهور به تنهایی نیست. اما مردم و دلسوزان انقلاب از ادامه ی حصر بعضی از نیروهای انقلاب گله مندند. با تدبیر و تعامل سازنده زمینه ی رفع حصر این عزیزان را فراهم آورید .

آقای دکتر روحانی! حضور و مشارکت گسترده مردم در این انتخابات فرصت جدیدی را برای تعامل با دنیا به وجود آورده است. چهره ی تخریب شده ی ایران را در اذهان مردم دنیا بار دیگر بازسازی و ترمیم کنید و ما را به جایگاه واقعی مان باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! مردم و جوانان از فضای امنیتی به وجود آمده در سالهای اخیر به ستوه آمده اند، افسردگی و نومیدی بیداد می کند، نشاط عمومی در جامعه احساس نمی شود، فضای جامعه را باز کنید و آزادی های قانونی و مشروع را به مردم علی الخصوص جوانان باز گردانید .

آقای دکتر روحانی! انتظار داریم در دولت تدبیر و امید، نگاه ویژه و عملی به مطالبات جوانان،زنان،کارگران و اقشار آسیب پذیر فارغ از همه شعارها فراموش نشود. ودر پایان امیدواریم دولت شما ، دولت شایسته سالاری و قانون گرایی باشد. دولتی که به عقلانیت، مشورت و خرد جمعی متکی باشد و راه خود محوری ، خود شیفتگی، شعار و تصمیمات عجولانه و افراط و تفریط های بی مورد را در پیش نگیرد .

لینک این نوشتار در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد :http://k-b.ir/32248

لینک این نوشتار در عصر دنا : http://asredena.com/newsF-7020.html

لینک این نوشتار در عصر مارون: http://www.asremaroon.com/News/1934/

و برای دسترسی به این نوشتار در سایت آبشار نیوز بر روی بنر زیر کلیک کنید.


 
Email Icon by Parstools.com
 
شب فرهنگی دهدشت ؛ با افتتاح سه طرح تاریخی
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢
 

شب فرهنگی دهدشت در شب دوشنبه 6 خرداد 92 به همت ادره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و با افتتاح سه طرح در بافت تاریخی دهدشت برگزار شد .

این مراسم که به صورت یک برنامه 45 دقیقه ای مفید تلویزیونی ؛ در میدان محله بافت تاریخی دهدشت ، توسط شبکه دنا ضبط شد با تلاوت آیاتی از قرآن توسط ریاست اداره ارشاد کهگیلویه آقای خردمند و پخش سرود ملی  آغاز شد .

آقای واعظ زاده مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن تقدیر و تشکر از فرمانداری شهرستان، امام جمعه و اعضای شورای شهر و روسای ادرات خبر از ثبت سه بنای کاروانسرا و میدان محله بافت تاریخی دهدشت و حمام کهیار در فهرست 362بنای افتتاح شده در چند روزه اخیر داد. راه اندازی مرکز ایده پردازی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و بحث دهدشت پژوهی و انتشار خروجی تحقیقات و دستاوردهای این پروژه در قالب فصلنامه از محورهای دیگر سخنرانی ایشان بود.آقای واعظ زاده در بخش دیگری از سخنانشان از واگذاری کارها به بخش خصوصی استقبال کردند و از افتتاح خانه اهل قلم در حوزه میراث فرهنگی در آینده ای نزدیک در دهدشت خبر دادند .

آقای ابراهیم جعفری فرماندار کهگیلویه نیز در بخش دیگری از این برنامه ضمن اشاره ای به مناسبتهای مختلف خرداد ماه بر توجه به صنعت توریسم جهت خروج از اقتصاد تک محصولی تاکید کرد ند و افزودند: کشور ما از کشورهای برجسته در مقوله گردشگری است و استان ما ظرفیت بالایی در جذب گردشگری دارد. ایشان همچنین افزودند که شهرستان کهگیلویه در بخش گردشگری و بالاخص میراث فرهنگی دارای ظرفیتهای بالایی می باشد که آبشار کمردوغ در چاروسا و مناطق پشت سد مارون در سوق و بافت تاریخی دهدشت به وسعت 31 هکتار نمونه هایی از این ظرفیت و توانایی می باشد .

در این برنامه تلوزیونی که با مجری گری عنایت عباسی مجری شبکه دنا همراه بود ، با شل شلی(نوعی نان محلی که با روغن محلی چرب می شود) و دوا (دوغ و برنج) از حضار پذیرایی شد . و کاظم کریمی خوانده آهنگ های لری قطعاتی از آلبوم وار را با اشعاری از غلام محمد ملک نژاد و اهنگسازی و تنظیم توفیقی بروجنی اجرا کرد .

آقای رحیم وادی نژاد معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در بخش سخنرانی تخصصی اشاره کردند که بافت تاریخی دهدشت 70 هکتار بوده است که از سال 1350به بعد و با شروع شهریت جدید در حاشیه شهر دهدشت خیابانها کشیده میشود و عرصه ی بافت تاریخی اشغال میشود . به گفته ایشان در سال  1352 سازمان میراث فرهنگی  کار شناسایی را انجام میدهد و بافت تاریخی دهدشت شناسایی میشود و سال1364 این بافت تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت می رسد.

به گفته مسولین و به یمن افتتاح این سه پروژه تاریخی ؛ 6خرداد روز تاریخی دهدشت ؛ شهر تاریخ، مذهب و هنر نامگذاری شده است که قرارست هر ساله برنامه های متعدی در این روز برگزار شود .

 اجرای نمایش طنز با هنرمندی سیاوش مصدق و ابراهیم دهنوی از بازیگران شبکه دنا  و یاریار محلی کهگیلویه ای با صدای علی مومن درویشی ؛ آوازه خوان 55 ساله کهگیلویه ای و اجرای شاهنامه خوانی سنتی  از  دیگر بخش های جذاب این برنامه بود .

در بخش انتهایی جلسه از مالکان بافت تاریخی دهدشت که ملک خود را در اختیار میراث قرهنگی قرار داده بودند ، کارگران و معماران بافت تاریخی و همچنین از کارمندان نمونه میراث فرهنگی تقدیر و تشکر شد .

 

کاروانسرا و میدان محله بافت تاریخی و حمام کهیار در یک نگاه کلی :

نام طرح

مساحت

کاوش باستان شناسی

مرمت و بازسازی

اعتبار پروژه

کاربری پیشنهادی

کاروانسرای بافت تاریخی

1500متر مربع

1373 تا 1375

1375 تا 1391

5000میلیون ریال

بازارچه صنایع دستی و موزه باستان شناسی

حمام کهیار

450متر مربع

1375تا 1376

1377 تا 1391

3500 میلیون ریال

رستوران سنتی و موزه مردم شناسی

 گزارش: صادق دو پیکر / عکس:سید محمد جواد سعیدی

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز/تاریخ انتشار:خرداد 1392 /کد خبر: 2257

لینک این گزارش خبری در سایتهای دیگر  استان کهگیلویه و بویراحمد :

http://www.asredena.com/newsF-6703.html

http://k-b.ir/24833

http://www.asremaroon.com/News/1827/


 
Email Icon by Parstools.com
 
همایش روز بزرگداشت فردوسی
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٢
 

بسی رنج بردم در این سال سی     …………………………

……………………….      عجم زنده کردم بدین پارسی

به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی ؛ سخن‌سرای نامی ایران و سراینده ی شاهنامه؛ این حماسه ی ملی ایرانیان ، همایشی تحت عنوان  ” خداوندگار ملک خرد ؛ حکیم ابوالقاسم فردوسی ” در دهدشت برگزار می شود.

این همایش روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه مصادف با روز بزرگداشت این شاعر ، از ساعت ۵ تا ۷ عصر در فرهنگسرای مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد دهدشت ، واقع در کوی آزادگان ۱ این شهر ، خیابان شهید پالار دایر خواهد بود .

سخنرانی تخصصی در باب داستانهای شاهنامه ، اجرای موسیقی سنتی و شاهنامه خوانی محلی از برنامه های در نظر گرفته شده  برای این همایش خواهد بود .

همایش پیش رو دومین همایشی ست که انجمن های اهل قلم و شاهنامه شهرستان کهگیلویه در سال جاری برگزار می کنند، همایش سعدی که در روز بزرگداشت این شاعر اول اردیبهشت ماه در دهدشت برگزار شد، دیگر برنامه ی موفق این انجمن ها بوده است.

انجمن های اهل قلم و شاهنامه شهرستان کهگیلویه از همه ی علاقمندان جهت حضور در همایش روز بزرگداشت فردوسی ، دعوت به عمل آورده اند .

این خبر را برای سایتهای استانی (کهگیلویه و بویراحمد) کار کردم ، که لینک های مربوطه را اینجا قرار میدهم.

لینک این خبر در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد(ک ب)  http://k-b.ir/20171

لینک این خبر در عصر دنا  http://www.asredena.com/newsF-6504.html

لینک این خبر در عصر مارون  http://www.asremaroon.com/News/1753

و لینک بنری این خبر در    آبشار نیوز


 
Email Icon by Parstools.com
 
همایش بزرگداشت سعدی
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢
 
همایش بزرگداشت سعدی ؛ استاد سخن پارسی؛ به همت انجمن های اهل قلم و شاهنامه دهدشت و به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر پر آوازه ، در دهدشت برگزار می شود .این همایش با عنوان " عصری با استاد ملک سخن ؛ سعدی" روز یکشنبه اول اردیبهشت ، مصادف با روز بزرگداشت سعدی، از ساعت 5 تا 7 عصر در فرهنگسرای مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد دهدشت واقع در کوی آزادگان این شهر ، خیابان شهید پالار، دایر می باشد .
انجمنهای اهل قلم و شاهنامه دهدشت  از پویاترین انجمنهای استان کهگیلویه و بویراحمد می باشند که با مدیریت استاد کرامت اله کریمی ؛ استاد حوزه های تاریخ و سیاست ؛ و همت و همکاری جمعی از جوانان و اساتید، برگزاری همایشها و جلسات متعددی  از  جمله "همایش حافظ و فردوسی"؛ "مساله قومیت، فرصت یا تهدید" ؛ "رگه های تاریخی در شاهنامه" ؛ "جامعه مدنی، الگوها و برآیندها"؛ "نوروز پیر برنای جاوید " و "مناظره آریو برزن در حریم تاریخ"  را در کارنامه خود دارند .
همایش "کورش هخامنشی در ترازوی تاریخ" که آبان ماه سال گذشته به مناسبت روز جهانی کورش در دهدشت برگزار شد نمونه ای از برنامه های موفق این دو انجمن بوده است .
این انجمنها از همه علاقمندان، فرهنگ دوستان و فرهیختگان عرصه علم و ادب و فرهنگ  برای شرکت در این همایش دعوت به عمل آورده اند .
 "صادق دوپیکر- خبرنگار آبشارنیوز- دهدشت"
خبری که برای سایتهای استانی کار کردم به نقل از آبشار نیوز و لینکهای دیگر این خبر:

لینک این خبر در عصر دنا : http://www.asredena.com/newsF-6180.html

لینک این خبر در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: http://k-b.ir/13771


 
Email Icon by Parstools.com
 
نوشتاری تازه؛زمان عذر خواهی اصولگرایان
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
 

نوشتار تازه ی من؛که 17 فروردین در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

۹صبح ۱۲ مرداد ۹۲ محمود احمدی ن‍ژاد بالاخره با صندلی ریاست جمهوری اش خداحافظی خواهد کرد. رئیس جمهوری که غیر قابل پیش بینی ترین رئیس جمهور ایران می تواند باشد .
بی شک وضعیت وخیم اقتصادی امروز ، که حاصل تصمیمات غیر اصولی و غیر کارشناسی و یک شبه دولت احمدی نژاد است را کم تر کسی می تواند انکار کند.
” فشار ناشی از تورم و گرانی بر گرده ی نحیف همان مردمی ست که احمدی نژاد قرار بود فاصله طبقاتی شان را با قشر مرفه کم و کمتر کند” .
” غیر علمی ترین دولت پس از انقلاب ، نه تنها نفت را سر سفره ی مردم نیاورد بلکه سفره های آنان را در مقطعی از نان و برنج هم خالی کرد” .
صف های طولانی برنج و گوشت در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ کشورمان خیلی ها را به یاد جیره بندی های سالهای جنگ انداخت. این درحالیست که دربین نمایندگان مجلس نیز صحبت از تصویب قانونی برای بازگشت دوباره به اقتصاد کوپنی برای عبور از شرایط موجود بود!
عملکرد این دولت در حوزه خارجی نیز مثل حوزه داخلی ، قابل دفاع نیست و چنگی به دل نمیزند. در طی چند سال اخیر روابط خارجی ایران به پایین ترین سطح خود کشیده شده است و ما هر چه بیشتر در منطقه و دنیا منزوی شدیم.و صدالبته اگر برقراری ارتباط با کشورهایی ناشناخته مثل کومور را یک پیشرفت در سیاست خارجی قلمداد نکنیم !
بی تردید در وضعیت امروز شخص احمدی نژاد و کشور ایران ؛ اصولگرایان و جریان اصولگرایی بیشترین تقصیر رادارند.
یادمان نرفته است که در جریان انتخابات سال۸۴ با وجود همه اختلاف سلیقه ها چگونه هم صدا پشت سر ایشان ایستادند تا اصلاح طلبان رقیب را از صحنه خارج کنند.
یادمان نرفته است که احمدی نژاد را معجزه ی هزاره سوم “خواندند” و برایش کتابها “نوشتند”

دایره تعریف و تمجید ها از رئیس جمهور جدید روز به روز بیشتر شد و روحیه چاپلوسی و تملق در کشور به مرور زمان گسترده تر .
در فضای “همه چی آرومه ی” به وجود آمده اما ضعفهای مدیریتی و تصمیمات غیر اصولی با تورم و گرانی و کسری های پی در پی بودجه خودش را نشان داد .
موضع گیریهای تند و بدون هماهنگی ، دایره ی تحریمها را گسترده تر کرد، تحریمهایی که خرخره ی اقتصاد ایران را هر روز می فشرد و مردم با تمام وجود لمس می کردند اما رئیس جمهور آنها را ورق پاره هایی بیش نمی دانست. و عدم نظارت صحیح بر بخشهای مختلف ، اختلاس های بی سابقه را به ارمغان آورد.
حال که چند ماهی بیشتر به پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد باقی نمانده است آیا زمان عذر خواهی”اصولگرایان و جریان اصولگرایی” در پیشگاه مردم ایران برای “حمایتهای غیر اصولی شان” از احمدی نژاد و کشاندن کشور به وضعیت نابسامان کنونی ، فرا نرسیده است؟

برای مشاهده این نوشتار در سایت استان ک ب بر روی لوگوی زیر کلیک کنید. 


 
Email Icon by Parstools.com
 
اولین نوشته ی سال 92
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢
 

اولین نوشته ای  که سال 92 کار کردم ،خبری ست مربوط به یک قهرمان جوان کهگیلویه و بویراحمدی ؛ که در سایتهای استانی آبشار نیوز، عصر دنا و سایت استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر  شد. ضمن آرزوی موفقیت برای این جوان هم استانی و تبریک سال نو برای همه متن خبر را به همراه لینکهای مربوطه اینجا قرار میدهم..............................................

20 تا 25 فروردین ماه ، آخرین  اردوی آمادگی تیم ملی پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران جهت حضور در مسابقات آسیایی پاورلیفتینگ 2013  در شهر اهواز برگزار می شود .

از استان کهگیلویه و بویراحمد ؛ احمد مهرابی زاده ؛ قهرمان چندین دوره کشور و یک دوره آسیا و چندین دوره جهانی ، در این اردو حضور خواهد داشت .

مسابقات آسیایی 2013 قرارست 11 اردیبهشت تا 16 اردیبهشت ماه سال جاری در کشور عزیزمان ایران و به میزبانی شهر اهواز برگزار شود. و طبق هماهنگی های به عمل آمده این مسابقات از شبکه 3 و شبکه ورزش پخش مستقیم خواهد شد .

احمد مهرابی زاده ؛ قهرمان ارزنده هم استانی ؛ که همواره مورد بی مهری مسئولین استانمان قرار گرفته ، نایب رئیس نماینده رسمی فدراسیون جهانی پاورلیفتینگ (wnpf) در ایران نیز می باشد .

این فدراسیون در هر کشور و بالاخص در کشورهای صاحب سبک یک نماینده رسمی دارد  و کاملا تحت نظارت کمیته ضد دوپینگ(wada)  کار می کند که  قرارست در آینده نزدیک به المپیک هم  بپیوندد .

این جوان هم استانی ؛ دبیر تیمهای ملی پاورلیفتینگ ایران نیز می باشد .

کمیته پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران که یکی از کمیته های سه گانه فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام است ، زیر نظر کمیته ملی المپیک فعالیت می کند .

ما هم به نوبه خودمان برای این جوان هم استانی آرزوی موفقیت و افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان ایران و استان مان  را داریم .

لینک این خبر در عصر دنا : http://www.asredena.com/newsF-6039.html

لینک این خبر در سایت استان: http://k-b.ir/12322

و برای مشاهده این خبر در آبشار نیوز  بر روی بنز زیر کلیک کنید.


 
Email Icon by Parstools.com
 
انتخابات و سهم ما از این همه شعار؟
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩۱
 

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره حیاط خلوت دولتهای گذشته و مردم این استان همیشه شهروند درجه چندم برای دولتهای گذشته بوده اند. ...... چه باید کرد؟

نوشتاری نو از من که در عصر دنا و  عصر مارون و سایت استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

چند ماهی بیشتر به برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است. از گوشه و کنار اشخاص و جریانات سیاسی مختلف با شعارها و دیدگاههای گاه خیلی نزدیک به هم، برای کاندیداتوری در این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند. شاید در غیاب طیف بزرگ اصلاح طلبان، انتخابات پیش رو رقابتی درون گروهی بین اصولگرایان حامی دولت ازیک سو و اصولگرایان منتقد دولت از سویی دیگر باشد .

هر چند از درون جبهه اصولگرایان منتقد دولت موضع گیریهایی مبنی بر ائتلاف بر روی یک کاندید خاص برای رقابت با جریان حامی دولت که با شعار" دولت مهر جهانی" و به احتمال زیاد با کاندیداتوری شخص رحیم مشایی و یا یکی از نزدیکان جریان احمدی نژاد، به صحنه می آید، شده است،اما تاکنون نشانه هایی از این ائتلاف  به چشم نمی خورد.

قالیباف که با شعار "برنامه ریزی اقتصادی با عقل و منطق"  قرار است پا به عرصه انتخابات بگذارد به ائتلافی مشهور به 1+2 به همراه غلامعلی حداد عادل و دکتر ولایتی پیوسته است،که قرار است یک نفر از بین خودشان را برای کاندیداتوری انتخاب کنند. ومحسن رضایی کاندیدای ثابت دو دوره قبلی ریاست جمهوری، این بار با شعار "عبور از تحریم ها و دولت امید"  به صحنه می آید .

تب کاندیدا شدن به نمایندگان  اصولگرای مجلس هم سرایت کرده است . محمد رضای باهنر با شعار "صدای عدالت "به این میدان مبارزه پا میگذارد و علی رضا زاکانی "گفتمان پیشرفت اسلامی با نگاهی نو به آینده انقلاب" را مطرح میکند.خبرهایی مبنی بر کاندیدا شدن حسن سبحانی نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس ، با شعار "دولت قانون"  هم به گوش میرسد .

کار به همینجا ختم نمیشود؛ چرا که وزرای سابق دولت احمدی ن‍ژاد نیز خواهان حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند .

مصطفی پورمحمدی وزیر معزول دولت احمدی نژاد که اینک رئیس سازمان بازرسی کل کشور است قرار است با شعار عجیب "توسعه مدنی " در انتخابات پیش رو شرکت کند و زمزمه هایی مبنی بر کاندیداتوری محمد سعیدی کیا وزیر سابق مسکن دولت احمدی نژاد هم به گوش میر سد.

از میان چهره هایی که دوست دارند با عنوان "معتدل"  شناخته شوند نیز ، حسن روحانی با شعار" میزان رای ملت است" و محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت خاتمی در قالب "جنبش اعتدال خواهان ایران"  قرار است در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

اما در طیف بزرگ اصلاح طلبان حکایت از آمدن یا نیامدن است.در حالی که اکثر چهره های برجسته و شاخص اصلاحات در موضع گیریهای رسمی و غیر رسمی این اواخر خود، شرایط را برای حضور اصلاح طلبان به صورت گروهی و یکپارچه مساعد نمی بینند، اما تک چهره های گاه نه چندان مطرحی با شعارهایی معتدل تر و به صورت شخصی اعلام کاندیداتوری کرده اند .

مصطفی کواکبیان دیبر کل حزب مردمسالاری با طرح غریبی موسوم به "مناسک" می آید، محسن مهرعلیزاده که در سال 84 هم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود ودر عین ناباوری در چند استان هم رای اول را آورد با شعار "دولت رفاه " قرار است دوباره  کاندیدا شود و دکتر عارف  به عنوان اصلاح طلبی معتدل و مخالف دولت وحدت ملی خود را برای کاندیداتوری معرفی می کند.

شاید در روزهای آینده چهره های دیگری با شعارهای متفاوت تری نیز قصد شرکت در انتخابات را داشته باشند و یا از بین کاندیدای ذکر شده تعدادی از کاندیداتوری انصراف دهند.

اما.........

سهم ما از  این همه شعار چیست؟

مردم استان کهگیلویه و یویراحمد که در تمامی انتخاباتهای گذشته همواره مشارکتی بیشتر از میانگین کشوری داشته اند و در همین انتخابات مجلس قبلی با 88درصد بیشترین نرخ مشارکت درسطح کشور را به خود اختصاص داده اند، چه جایگاهی در برنامه های انتخاباتی و شعارهای مطرح شده این کاندیداها خواهند داشت؟

استانی که همواره در پایین ترین رده های توسعه یافتگی ، اشتغال و برخورداری قرار دارد.

در اصل 148 قانون اساسی،ماده 180برنامه پنجم توسعه کشوری و ماده 43 قانون بودجه سال 91 کل کشور، به صراحت بر بحث توازن منطقه ای، محرومیت زدایی و توجه به استانهای غیربرخوردار به صورت "ویژه و خاص"  تاکید شده است.

ولی اگر نیک بنگریم؛ با وجود اینکه کهگیلویه و بویراحمد همیشه در رده های بالای حضور در انتخابات بوده است ، اما  نگاه "ویژه و خاص" دولت های گذشته هیچ وقت شامل حال این استان نشد .

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره حیاط خلوت دولتهای گذشته  و مردم این استان همیشه شهروند درجه چندم برای دولتهای گذشته بوده اند. ...... چه باید کرد؟

لینک این نوشتار در عصر دنا  http://www.asredena.com/newsF-5596.html

لینک این نوشتار در عصر مارون  http://www.asremaroon.com/News/1357/

لینک این نوشتار در سایت استان  http://k-b.ir/10161


 
Email Icon by Parstools.com
 
بیمار باشی نه بیمار پرست؛نوشتاری نو
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩۱
 

"بیمار باشی نه بیمار پرست" این ضرب المثل قدیمی مردم استان ماست در توصیف اینکه گرفتاری ها و مشکلات "مریض داشتن" از "مریض بودن" بیشتر است وچه تناسب معناداری دارد با وضعیت کنونی بیماران در بیمارستان امام خمینی دهدشت.

در شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه چه می گذرد؟

همیشه از گوشه و کنار این جمله را می شنیدم که : {دعا کنید پایتان به بیمارستان دهدشت باز نشود}.
ولی هیچ وقت آنطور که باید و شاید معنایش را از نزدیک لمس نکرده بودم، تا اینکه چند روز پیش پایم به خاطر شکستگی دست مادرم به بیمارستان دهدشت باز شد !
متاسفانه نابسامانی و بی برنامگی ناشی از ضعف مدیریت چند ساله اخیر در شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه، در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت به عنوان بزرگترین زیر مجموعه این شبکه ، بیداد میکند .
ناهماهنگی کامل بین بخش های مختلف این بیمارستان سروصدای همه را درآورده است ، واین تجربه ای ست که خود به عنوان یک شاهد عینی دیده ام.
روزی که طبق برنامه قبلی قرار بود بیمار من، عمل جراحی انجام دهد، تخت خالی در اتاق عمل وجود نداشت! و روز بعد که تخت خالی شد به دلیل عدم هماهنگی دکتر بیهوشی نیامد !
من اینجا حتی با بیمارانی همکلام شدم که علی رغم داشتن وضعیت اورژانسی ، چندین و چند روز است که در بخش بستری جراحی ، منتظر خالی شدن تخت در اتاق عمل ، یا آمدن دکتر بیهوشی ، یا حتی دارویی خاص یا وسیله و ابزاری خاص برای انجام عمل جراحی بودند.
بیماران از عدم رسیدگی به موقع همیشه شاکی اند و همراهانشان از بی تفاوتی و نوع رفتار پرسنل اداری،نگهبانی و پرستاری گله مندند.
{نگهبانانی که رفتاری شبیه زندانبانان دارند، خانم پرستاران تازه کاری که بی خیال و بی تفاوتن و پزشکان جوانی که تا پولشان را نگیرند کار نمی کنند!}
مطمئنم کسی زیاد تعجب نمیکند اگر بگویم بیمارستان امام خمینی دهدشت یکی از بی نظم ترین بیمارستانهای ایران است؛و این ادعایی ست که با یک تحقیق میدانی ساده و گشت و گذاری کوتاه در قسمتهای مختلف این بیمارستان علی الخصوص اورژانس و اتاق عمل به راحتی قابل اثبات است.
اگر شرایط به همین منوال پیش برود این بیمارستان که در زمان افتتاح در سال 78 در نوع خود یکی از مجهزترین بیمارستانهای جنوب ایران بود ، به شرایط و ایده آل های بیمارستانهای صحرایی زمان جنگ نزدیک می شود !
نماینده منتخب ! مردم شهرستان و لیدرهای محترم ایشان ؛
بخش های بهداشتی و درمانی مستقیما با سلامتی و جان آدم ها سروکار دارد، اگر در بخشهای آموزشی اشتباهی بر فرض صورت گیرد و دانش آموزی مردود شود، سال بعد دوباره فرصت جبران خواهد داشت، اما اگر هرگونه اشتباهی در بخشهای بهداشتی و درمانی صورت گیرد ، ممکن است انسانی جان خود را از دست بدهد.
عزل ونصب های سیاسی و طایفه ای در این بخش ها ؛ انتخاب مدیران ناکارآمد و حذف متخصصان و نیروهای باتجربه ، و گماشتن مدیرانی که با پیروزی یک کاندید با اتوبوس پر می‌آیند و با آمدن کاندیدی دیگر می روند، نه تنها درد این مردم را دوا نمیکند بلکه به دلیل عدم تجربه و تخصص و حتی زمان کافی ، ممکن است سلامتی و جان آنها را هم به خطر بیاندازد .

به خاطر منافع سیاسی و طایفه ای ، روی سلامتی و جان آدمها برنامه ریزی نکنید !

این مطلب را برای سایتهای استانی عصر مارون و آبشار نیوز آماده کردم.

لینک این نوشتار در عصر مارون http://www.asremaroon.com/News/1339/

و برای دیدن این مطلب در آبشار نیوز بر روی بنر زیر کلیک کنید. 


 
Email Icon by Parstools.com
 
← صفحه بعد صفحه قبل →