مشق زندگی

وب نوشت صادق دوپیکر ... باز باید سرنوشت از سر نوشت

نوشته ای درباره تغییر نام تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد
نویسنده : صادق دوپیکر - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱
 

این روزها با شنیدن  اخبار مربوط به تلاش ها برای تغییر نام استان ناخوداگاه  این شعر” برشت”  در ذهنم تداعی میشود؛

در سرزمین ما , شاید هنوز چیزهای باشد که عالی نیست, اما حتی به اعتراف گرسنگان, سخنرانی های وزیر تغذیه فوق العاده ست/

به راستی آیا کلید حل همه مشکلاتمان در تغییر نام استانمان نهفته است؟

آیا تنها راه رسیدن به توسعه همه جانبه تغیر نام استان است و با تغییر نام استان به یک باره از انتهای جدول توسعه کشوری به سوی رتبه های بالاتر صعود می کنیم؟

آیا استان سمنان که همزمان با ما به استان تبدیل شده است به خاطر نام کوتاهش در بالاترین رتبه های توسعه کشوری قرار دارد و رتبه میزان مشارکتش در اقتصاد ایران بالاست ؟ در حالی که استان ما به دلیل نام سخت و ثقیلش آخرین استان از نظر مشارکت در اقتصاد ایران است؟

میگویند برای تغییر نام استان کمپینی متشکل از نخبگان و صاحبنظران به وجود آمد, خداوکیلی تا به حال برای رفع محرومیت در استانمان کمپینی درست شده است؟

میگویند مردم در نظر سنجی های اینترنتی و پیامکی به تغیر نام استان رای مثبت دادند, به راستی چند درصد از مردم استانمان به اینترنت دسترسی همیشگی دارند و اصلا آیا با این همه مشکلات  و گرفتاری ها کسی فرصت گشت زدن در دنیای اینترنت با خیالی آسوده  را دارد؟

طبق آمار مرکز امار ایران و معاونت راهبردی ریاست جمهوری شاخص امید به زندگی که یکی از اصلی ترین شاخصهای هفت گانه توسعه است در استانمان بسیار پاین است و در بین 30 استان در انتهای سال 90 رتبه 28 را دارا هستیم؛ و طبق همین آمارها از لحاظ شاخصهای دیگر توسعه هم وضع جالبی نداریم؛ کما اینکه از نظر جمعیت تحصیلکرده بیکار رتبه 29 کشوری  و از لحاظ شاخص های بهداشتی رتبه 26 کشوری را داراهستیم و به صورت خلاصه باید گفت استانمان "یک جهان سوم کوچکی " در ایران است .....

مسولان محترم , نخبگان, صاحبنظران و دلسوزان استان؛

امروز اولویت ما چیز دیگری ست نه تغییر نام استان.. خدا شاهده که مردم استان ما فقط زنده اند و زندگی نمی کنند و با تغییر نام استان بر خلاف آنچه که شما می پندارید ذره ای هم شاد نمی شوند.

به خاطر جوانان تحصیلکرده ای که زیر فشار کارگری در استانهای همجوار پیر میشوند؛ به خاطر دستان پینه بسته زنان زحمت کش در دورترین روستاهای محروم استانمان , اولویتهای استانمان را فراموش نکنید ,همین ودیگر هیچ.......

نوشته فوق را برای انتشار در سایت های استانی عصر دنا و عصر مارون  در کهگیلویه و بویراحمد آماده کرده ام؛ لینک آدرس را برای اطلاعات بیشتر اینجا  میزارم.

لینک به عصر دنا   http://www.asredena.com/newsF-3021.html

لینک به عصر مارون        http://www.asremaroon.com/News/731


 
Email Icon by Parstools.com