طاهره صفارزاده در امامزاده صالح آرام گرفت

 

اعتماد ملی: دیروز صبح در مسجد دانشگاه تهران بر پیکر شادروان طاهره صفارزاده، شاعر، مترجم، قرآن پژوه و استاد دانشگاه به امامت حجت الاسلام محمود دعایی نماز خوانده شد و پس از اجرای مراسم سوگواری در حالی که روز گذشته در خانه اش اعلام شده بود، پیکرش به سمت امامزاده صالح واقع در تجریش برای خاکسپاری تشییع شد. در این مراسم سهیل محمودی پیام تسلیت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور احمدی نژاد را قرائت کرد. در پیام مقام معظم رهبری آمده است: خدمات این بانوی باایمان به ویژه ترجمه ماندگار قرآن کریم، حسنات او را در پیشگاه حضرت حق سنگین خواهد کرد. ان شاءالله رحمت و غفران الهی بر او باد.
    احمد مسجدجامعی، احمد تمیم داری، غزل تاجبخش، مجتبی و مصطفی رحماندوست، رضا امیرخانی، موسی بیدج، علی اصغر محمدخانی، محمود حکیمی، محمد رجبی و ناصر فیض ازجمله چهره هایی بودند که در مراسم تشییع پیکر طاهره صفارزاده شرکت کرده بودند. در این مراسم سیدعلی موسوی گرمارودی که پیش از انقلاب با این شاعره، مسلمان و متعهد آشنایی داشته و هر دو در حوزه شعر مقاومت اسم و رسمی دارند، درباره او گفت: ادبیات طاهره صفارزاده، با صراحت مقابل ستم ایستاده بود. او در مجموعه سفر پنجم به کل جامعه نزدیک می شود. صفارزاده سواری است که به بیراهه نمی تازد، اسب او سرکش و عاصی است اما یالش به خون دیده مردم و شهیدان آغشته است. آغاز شعر راستین صفارزاده همین سفر پنجم است که بعد هم ادامه پیدا می کند. او در شعر بزرگ است و بعد از این باید کشف شود. گرمارودی از شعر سفر سلمان صفارزاده به عنوان یک منظومه بلند که در آن تعهد به خوبی دیده می شود، یاد کرد و گفت: ما در دوره خفقان چاره ای نداشتیم که با سمبل ها حرف بزنیم. صفارزاده با ایدئولوژی خاصی از انقلاب شعر می گوید که در قرآن ریشه دارد. او زیر بار زور قد خم نکرد و فضیلت های یک انسان والارا داشت.
    وی در این سخنرانی به تشکیل کانون فرهنگی نهضت اسلامی بنا بر پیشنهاد طاهره صفارزاده در سال 56 اشاره کرد و گفت: بنابر پیشنهاد او، من دبیر این کانون شدم که هیات موسس آن مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید باهنر، متوسلی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بودند.
    حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: صفارزاده با سرودن شعر مقاومت دینی، افتخار اخراج از دانشگاه را پیدا کرد و همین شاعر اخراجی در سال 55 در سال 65 در فستیوال شعر آسیایی داکار در مقام برجسته علمی با تجلیل مواجه شد. از افتخارات برجسته او ترجمه نهج البلاغه است.
    لازم به ذکر است، روز گذشته جمعی از مردم سیرجان با تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار انتقال پیکر طاهره صفارزاده به شهر خود شدند اما برخلاف این خواسته، و بنا بر توافق نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و وزیر دادگستری پیکر صفارزاده به امامزاده صالح منتقل شد. گویا قبلاابن بابویه برای چنین منظوری در نظر گرفته شده بود.
    مراسم ختم شادروان طاهره صفارزاده چهارشنبه از ساعت 13 تا 16 در مسجد الغدیر واقع در بلوار میرداماد برگزار می شود.
    
 روزنامه اعتماد ملی، شماره 774 به تاریخ 7/8/87، صفحه 12 (ادب و هنر)

/ 1 نظر / 23 بازدید

دستت درد نکنه