کنکاشی در سخنان آقای بزرگواری!

سخنرانی آقای بزرگواری در عنوان مخالفت با  کابینه در مجلس شورای اسلامی؛حواشی و بحث های زیادی به دنبال داشت.متنی با عنوان کم گوی و گزیده گوی چون دُر ؛ کنکاشی در سخنان آقای بزرگواری!در این مورد نوشته ام که در سایتهای عصر مارون و سایت استان کهگیلویه و بویراحمد(ک ب) منتشر شد.متن کامل را به همراه لینک های مربوطه عیناً اینجا قرار میدهم...............................................

دیل کارنگی، اندیشمند معاصر، می گوید: سخن و سخن راندن نوعی سفر است که باید به مقصد برسد، به همین دلیل پیش از سفر، باید انسان نقشه ای داشته باشد. مسافر بی نقشه و بی هدف در پایان سفر به جایی نمی رسد.
پس زبان، در نزد انسان باید تابع اندیشه اش باشد و انسان به زبانش اجازه ندهد که قبل از اندیشه اش به راه افتد، چرا که گفته اند: اندیشه کن، آنگاه سخن گوی، تا از لغزش بر کنار باشی.
در سیاست رو به جلوی امروز، تک تک جملات سیاستمداران، زیر ذره بین نگاه رسانه ها و مردم قرار دارد.گاهی با یک موضع گیری ، سرنوشت یک جریان سیاسی و حتی مردم یک کشور دچار تغییر و تحول می شود. امروزه بیشتر نیروهای شاخص سیاسی احزاب، مسئولین کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس، دارای مشاورین رسمی و غیر رسمی متعدد در حوزه های مختلف، بسته به نوع فعالیتشان هستند.که نطق ها ، مصاحبه ها و موضع گیریهایشان ، با هماهنگی و مشورت این مشاورین انجام می شود .
از بد روزگار ما ، آقای بزرگواری درموضع گیریهای تند و غیرکارشناسی وغیراصولی ید طولایی دارند. نطق ها و مصاحبه های نسنجیده و ناپخته و آمیخته با تهمت و افترای ایشان، که گاه حالتی طنز گونه دارند ، اکثر مواقع سوژه ی جذابی برای رسانه ها و ماهواره های خارجی میباشد. واز این حیث غرور ملی و منطقه ای ما زیر سوال میرود .
در این نوشتار به ویژگی ها وشاخصه های اصلی موضع گیریهای آقای بزرگواری فهرست وار اشاره میکنم:
۱- کینه ؛ از ویژگی ها و شاخصه های اصلی در اکثر سخنرانی ها و مصاحبه های ایشان می باشد .
اگر به آرشیو روزنامه ها و سایتهای خبری مختلف، علی الخصوص از سال ۸۸ به این طرف نگاهی بیندازیم، کینه توزیهای کینه جویانه ی آقای بزرگواری نسبت به شخصیتهای باسابقه ی انقلاب و نظام مان، به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی وخانواده ی ایشان، برایمان واضح و آشکار می شود .
با شروع گمانه زنی ها مبنی بر حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری امسال و سیل دعوت عمومی اقشار مختلف مردم مبنی بر حضور ایشان در این انتخابات ، آقای بزرگواری همدوش دیگر همفکرانشان در مجلس ،تلاشی عجیب و بی نظیر برای جمع آوری امضا نمایندگان مجلس در جهت تهدید و تخریب شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و دلسرد کردن ایشان به آمدن در صحنه انتخابات را داشتند . اگر آقای بزرگواری این چنین تلاش بی وقفه ای را برای رفع مشکلات و محرومیتهای حوزه انتخابیه شان داشتند، الان وضعیت مردم ما جور دیگری بود !
مصاحبه هایی با تیترهای: “هاشمی محرم نظام و انقلاب نیست” یا “هاشمی هیچ رأیی در بین مردم محروم ندارد” یا “هاشمی از این نامه ها پند بگیرد” در آن ایام، نشان از این موضوع داشت که آقای بزرگواری نمیتوانند عصبانیت خود را از موجی که در جامعه به نفع آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شده بود، پنهان کنند .
آقای بزرگواری پا را از این هم فراتر گذاشته و پس از ثبت نام آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ، طی مصاحبه ای دیگر از نامزدی هاشمی رفسنجانی برای انتخابات، اظهار تاسف میکنند ومیگویند که : ایشان در حالت ارتعاش و لرز حرف می زنند. واعلام میدارند که: ما نسبت به حضور ایشان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری خوشبین نیستیم و معتقدیم ایشان از روز گذشته فتنه ۹۲ را کلید زده است!
۲- تهمت وافترا ؛ در اکثر مصاحبه ها و سخنرانی های آقای بزرگواری قابل مشاهده است .کلاً هم جایی نیست که آقای بزرگواری حرفی بزنند و به آیت الله هاشمی رفسنجانی ویا خانواده ایشان توهینی نکنند ! جدیدترین نمونه عینی اش، نطق سخنرانی جنجال آفرین ایشان، چند روز پیش در مجلس شورای اسلامی بود، که مهدی هاشمی را بی مهابا “آقازاده دله دزد”خطاب می کنند و مورد اعتراض و انتقاد مجلس و مجلسیان و حتی مسولین ارشد نظام قرار می گیرند. وقتی فضای عمومی جامعه به یمن انتخابات حماسی ۲۴ خرداد، به سمت اعتدال پیش میرود، هیچ عقل سلیمی این گونه تندروی ها را نمی پسندد.
البته آقای بزرگواری در این گونه سخن گفتن از مهدی هاشمی سابقه ای طولانی دارند. به عنوان مثال در مصاحبه ای که سال گذشته در واکنش به بازگشت مهدی هاشمی به کشور داشتند میگویند: ( اگر ” مهدی هاشمی ” و همدستانش جوانان مردم را به کف خیابان ها نمی آوردند آن همه هزینه را نظام پرداخت نمی کرد و از سویی ،خون بی گناهی هم به زمین ریخته نمی شد . محاکمه ایشان نشان از این موضوع دارد که نظام اسلامی با کسی که از موقعیت آقازاده ای خود، سوء استفاده نموده و از مسببان اصلی فتنه ۸۸ بوده تعارف و ملاحظه ای ندارد!) و این در حالی ست که هنوز هیچ گونه حکمی علیه مهدی هاشمی در هیچ دادگاهی صادر نشده است.

۳- طنز ؛ درون مایه بیشتر رفتارها و مصاحبه های آقای بزرگواری است . و به همین دلیل محکم است که خانم مسیح علی نژاد، ایشان را به عنوان یک سوژه جذاب برای مصاحبه انتخاب میکنند.
۴- نسنجیدگی و ناپختگی: که درآخرین سخنرانی شان که در مجلس شورای اسلامی ، به عنوان مخالف صحبت کردند، برایشان دردسر ساز شد.آقای بزرگواری باید بدانند که همیشه حساسیت ویژه ای روی مسأله قومیت ها در جامعه ایرانی وجود داشته و دارد .تا آنجا که همه رسانه های دیداری و شنیداری ، چه رسمی و چه غیر رسمی، با نگاهی ویژه به این نوع حساسیت، برنامه های خود را تهیه و تنظیم میکنند.آقای بزرگواری باید بار معنایی همه کلمات، اصطلاحات و ترکیباتی را که در صحبتهایشان به کار میبرند، بسنجند و به اصطلاح عامیانه، سبک و سنگین کنند. استفاده از ترکیب اشتباه “چماق لری” برای مخاطبین، در هر سنی و با هر سطح علمی؛ وحشی گری ، یاغی گری و خشونت طلبی مردمان قوم لر را معنا میدهد.که این به خودی خود ظلمی است گران به قومی با قدمت ۱۰ هزارساله که در گذر تاریخ پر رنجش، به خوبی پوست اندازی کرده و اینک به اصالت ریشه ای و فرهنگ زیبا،صمیمی و مهربانش میبالد و افتخار میکند.
آقای بزرگواری باید بدانند که عده ای سودجو، بی هویت و فرصت طلب با راه اندازی ” گروههای تولید پیامک ” در سطح کشور و سوق دادن هدفمند این پیامک ها به سمت قوم لر، قصد تخریب و تضعیف این قوم اصیل را دارند.مطمئنا اگر نماینده مردم تهران (به عنوان مثال)، در آن روز کذایی میگفت: “ما با چماق تهرانی بر سرتان ایستاده ایم.” به این شکل حساسیت در کشور درست نمیشد. همیشه این اقوام اصیل ایرانی هستند، که در معرض این گونه آسیب ها و حساسیت ها قرار دارند.
انوشیروان گفته است: یکبار پشیمان نشدم برای چیزی که به زبان نیاوردم، ولی بارها ندامت بردم بر آنچه که گفتم.

در پایان این نوشتار آقای بزرگواری را به تفکر وتأمل بیشتر در باب شعر زیبای ” کم گوی و گزیده گوی چون دُر ، تا  ز اندک تو جهان شود پر” هم چنین ضرب المثل گویای “ما را به خیر تو حاجت نیست، شر مرسان” دعوت میکنم.

لینک این نوشتار در عصر مارون: http://www.asremaroon.com/News/2143/

لینک این نوشتار در سایت استان(ک ب) : http://k-b.ir/61886

/ 1 نظر / 32 بازدید
ارژنگ

عزیز به این وبلاگتم امتیاز دادم تا رتبه بیاره ایشالا.....[شوخی][شوخی]