بازتاب اعلام نامزدی کروبی در رسانه های جهان

  اعلام نامزدی مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری دهم، بازتاب های گوناگونی در رسانه های خبری جهان داشته است.

  عکس:پایگاه خبری تحلیلی فردا

بی بی سی اعلام کرد: کروبی به خبرنگاران گفت، <پس از مشاوره های فراوان و آگاهی از نقطه ضعف های فعلی و مشکلات برای داوطلبی در عرصه انتخابات خرداد 88 اعلام آمادگی می کنم.> به نوشته بی بی سی آقای کروبی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، در کنار 7 نفر دیگر رقیب محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران بود اما به مرحله دوم انتخابات راه نیافت و آقای احمدی نژاد در مرحله دوم گوی سبقت را از اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت هم ربود.
    آقای کروبی در آن زمان اعلام کرد که تخلفاتی در نتایج آرا رخ داده و با نوشتن نامه ای به محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، از وی خواست که متخلفان را معرفی کند. دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین در نامه خود به محمد خاتمی نوشت: <در این انتخابات صرف نظر از تخلفات گسترده و مداخله نیروهای سازمان یافته به نفع افرادی خاص، حوادثی اتفاق افتاد که موجب نگرانی عمیق مردم و نخبگان نظام در به مسلخ بردن جمهوریت و اسلامیت نظام گردید.> خبرگزاری رویترز هم نوشت: <مهدی کروبی یکی از اصلاح طلبان مشهور ایران اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور در مقابل محمود احمدی نژاد به رقابت خواهد پرداخت. کروبی اولین چهره معروف سیاسی ایران است که به صورت رسمی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری وارد شده است. کروبی همان کسی است که مدتی پیش گفته بود ایران باید آماده مذاکره با دشمنانش ازجمله آمریکا باشد. یک اصلاح طلب مشهور دیگر یعنی محمد خاتمی هنوز مشخص نکرده که در انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت خواهد کرد یا نه.> خبرگزاری فرانسه هم اینگونه گزارش داد: <مهدی کروبی، دبیرکل حزب اصلاح طلب اعتماد ملی، اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال آینده شرکت می کند. کروبی اعلام کرده که تصمیم به ورود به عرصه انتخابات را پس از مشورت و رایزنی های فراوان گرفته است. کروبی در فاصله سال های 2000 تا 2004 میلادی رئیس مجلس ایران بود.> در همین حال خبرگزاری چینی شینهوا اعلام کرد: <رئیس سابق پارلمان ایران به صورت رسمی وارد رقابت های ریاست جمهوری شد. مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی است که جزو طیف اصلاح طلبان ایران به شمار می آید. این دومین باری است که کروبی در رقابت های ریاست جمهوری ایران شرکت می کند. او در انتخابات سال 2005 میلادی نیز شرکت کرده بود. کروبی در ماه اوت گذشته از سوی حزب اعتماد ملی به عنوان کاندیدای این حزب معرفی شده بود.> روزنامه حریت ترکیه هم نوشت: <مهدی کروبی که به انتقاداتش از دولت ایران مشهور است وارد عرصه انتخابات شد.> همچنین شبکه های خبری الجزیره، العربیه، بی بی سی عربی، المنار لبنان و دیگر شبکه های خبری عرب زبان فعال در منطقه نیز این خبر را پوشش دادند. شبکه خبری المنار لبنان با اعلام این خبر گفت: <رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در کنفرانسی خبری به صورت رسمی وارد رقابت های انتخاباتی شد.> این شبکه خبری به نقل از کروبی گفت: <من بعد از مشورت های فراوان دست به این کار زده ام.>
    شبکه خبری الجزیره هم در گزارشی با اعلام خبر نامزدی دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: آقای کروبی از نخستین افرادی است که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام آمادگی کرده است.> خبرگزاری کویت نیز طی خبری فوری از شروع رقابت های انتخاباتی در ایران با ورود دبیرکل حزب اعتماد ملی خبر داد و نوشت: <مهدی کروبی در حالی وارد انتخابات شده است که در رقابت های سال 2005 توانسته بود رقابتی نزدیک را با رئیس جمهور فعلی داشته باشد.> روزنامه القدس چاپ فلسطین نیز در خبری نوشت: <مهدی کروبی در کنفرانس خبری با اعلام نامزدی خود برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری ایران که قرار است در ژوئیه سال 2009 برگزار شود، اعلام کرد: ما وارد رقابت شده ایم.> شبکه تلویزیونی فرانسه 24 عربی نیز به نقل از خبرگزاری فرانسه به اعلام خبر نامزدی دبیرکل حزب اعتماد ملی پرداخت. روزنامه های النهار لبنان، الاخبار مراکش و الرای اردن به همراه بسیاری از پایگاه های خبری مستقل به اعلام این خبر پرداختند. در این میان پایگاه خبری محیط در گزارشی مفصل این موضوع را بررسی کرده و با نقل گوشه های از سخنان دبیرکل حزب اعتماد ملی به سابقه مهدی کروبی در نظام جمهوری اسلامی و مسوولیت های ایشان اشاره کرده است و در ادامه این گزارش مشروح به برنامه های اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیز اشاره و نگاهی هم به انتخابات گذشته ریاست جمهوری ایران در سال 2005 شده است.
    
 روزنامه اعتماد ملی، شماره 762 به تاریخ 22/7/87، صفحه 4 (دیپلماسی)

/ 1 نظر / 25 بازدید
سعید

درود بیکران .....