انتخابات و سهم ما از این همه شعار؟

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره حیاط خلوت دولتهای گذشته و مردم این استان همیشه شهروند درجه چندم برای دولتهای گذشته بوده اند. ...... چه باید کرد؟

نوشتاری نو از من که در عصر دنا و  عصر مارون و سایت استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

چند ماهی بیشتر به برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است. از گوشه و کنار اشخاص و جریانات سیاسی مختلف با شعارها و دیدگاههای گاه خیلی نزدیک به هم، برای کاندیداتوری در این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند. شاید در غیاب طیف بزرگ اصلاح طلبان، انتخابات پیش رو رقابتی درون گروهی بین اصولگرایان حامی دولت ازیک سو و اصولگرایان منتقد دولت از سویی دیگر باشد .

هر چند از درون جبهه اصولگرایان منتقد دولت موضع گیریهایی مبنی بر ائتلاف بر روی یک کاندید خاص برای رقابت با جریان حامی دولت که با شعار" دولت مهر جهانی" و به احتمال زیاد با کاندیداتوری شخص رحیم مشایی و یا یکی از نزدیکان جریان احمدی نژاد، به صحنه می آید، شده است،اما تاکنون نشانه هایی از این ائتلاف  به چشم نمی خورد.

قالیباف که با شعار "برنامه ریزی اقتصادی با عقل و منطق"  قرار است پا به عرصه انتخابات بگذارد به ائتلافی مشهور به 1+2 به همراه غلامعلی حداد عادل و دکتر ولایتی پیوسته است،که قرار است یک نفر از بین خودشان را برای کاندیداتوری انتخاب کنند. ومحسن رضایی کاندیدای ثابت دو دوره قبلی ریاست جمهوری، این بار با شعار "عبور از تحریم ها و دولت امید"  به صحنه می آید .

تب کاندیدا شدن به نمایندگان  اصولگرای مجلس هم سرایت کرده است . محمد رضای باهنر با شعار "صدای عدالت "به این میدان مبارزه پا میگذارد و علی رضا زاکانی "گفتمان پیشرفت اسلامی با نگاهی نو به آینده انقلاب" را مطرح میکند.خبرهایی مبنی بر کاندیدا شدن حسن سبحانی نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس ، با شعار "دولت قانون"  هم به گوش میرسد .

کار به همینجا ختم نمیشود؛ چرا که وزرای سابق دولت احمدی ن‍ژاد نیز خواهان حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند .

مصطفی پورمحمدی وزیر معزول دولت احمدی نژاد که اینک رئیس سازمان بازرسی کل کشور است قرار است با شعار عجیب "توسعه مدنی " در انتخابات پیش رو شرکت کند و زمزمه هایی مبنی بر کاندیداتوری محمد سعیدی کیا وزیر سابق مسکن دولت احمدی نژاد هم به گوش میر سد.

از میان چهره هایی که دوست دارند با عنوان "معتدل"  شناخته شوند نیز ، حسن روحانی با شعار" میزان رای ملت است" و محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت خاتمی در قالب "جنبش اعتدال خواهان ایران"  قرار است در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

اما در طیف بزرگ اصلاح طلبان حکایت از آمدن یا نیامدن است.در حالی که اکثر چهره های برجسته و شاخص اصلاحات در موضع گیریهای رسمی و غیر رسمی این اواخر خود، شرایط را برای حضور اصلاح طلبان به صورت گروهی و یکپارچه مساعد نمی بینند، اما تک چهره های گاه نه چندان مطرحی با شعارهایی معتدل تر و به صورت شخصی اعلام کاندیداتوری کرده اند .

مصطفی کواکبیان دیبر کل حزب مردمسالاری با طرح غریبی موسوم به "مناسک" می آید، محسن مهرعلیزاده که در سال 84 هم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود ودر عین ناباوری در چند استان هم رای اول را آورد با شعار "دولت رفاه " قرار است دوباره  کاندیدا شود و دکتر عارف  به عنوان اصلاح طلبی معتدل و مخالف دولت وحدت ملی خود را برای کاندیداتوری معرفی می کند.

شاید در روزهای آینده چهره های دیگری با شعارهای متفاوت تری نیز قصد شرکت در انتخابات را داشته باشند و یا از بین کاندیدای ذکر شده تعدادی از کاندیداتوری انصراف دهند.

اما.........

سهم ما از  این همه شعار چیست؟

مردم استان کهگیلویه و یویراحمد که در تمامی انتخاباتهای گذشته همواره مشارکتی بیشتر از میانگین کشوری داشته اند و در همین انتخابات مجلس قبلی با 88درصد بیشترین نرخ مشارکت درسطح کشور را به خود اختصاص داده اند، چه جایگاهی در برنامه های انتخاباتی و شعارهای مطرح شده این کاندیداها خواهند داشت؟

استانی که همواره در پایین ترین رده های توسعه یافتگی ، اشتغال و برخورداری قرار دارد.

در اصل 148 قانون اساسی،ماده 180برنامه پنجم توسعه کشوری و ماده 43 قانون بودجه سال 91 کل کشور، به صراحت بر بحث توازن منطقه ای، محرومیت زدایی و توجه به استانهای غیربرخوردار به صورت "ویژه و خاص"  تاکید شده است.

ولی اگر نیک بنگریم؛ با وجود اینکه کهگیلویه و بویراحمد همیشه در رده های بالای حضور در انتخابات بوده است ، اما  نگاه "ویژه و خاص" دولت های گذشته هیچ وقت شامل حال این استان نشد .

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره حیاط خلوت دولتهای گذشته  و مردم این استان همیشه شهروند درجه چندم برای دولتهای گذشته بوده اند. ...... چه باید کرد؟

لینک این نوشتار در عصر دنا  http://www.asredena.com/newsF-5596.html

لینک این نوشتار در عصر مارون  http://www.asremaroon.com/News/1357/

لینک این نوشتار در سایت استان  http://k-b.ir/10161

/ 5 نظر / 30 بازدید
پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

رضا

واقعا همین طور بسیار زیبا و روان بیان کردی

Homayoon

سلام من همایون مدیر وبلاگ BLACK STAR II هستم میخواستم نظر شما را درباره ی تبادل لینک بدانم در صورت مثبت بودن پاسخ . ما را با نام BLACK STAR GAMES لینک کرده و سپس به ما خبر دهید که شما را با چه نامی لینک کنیم . با تشکر و سال نو مبارک

mammad

http://amour-en-portrait.vu.cx

آفتاب نیمه شب

چند سفری به دهدشت داشتم حدود بیست سال پیش خاطرات بسیار خوبی از آنجا دارم موفق باشید