بیمار باشی نه بیمار پرست؛نوشتاری نو

"بیمار باشی نه بیمار پرست" این ضرب المثل قدیمی مردم استان ماست در توصیف اینکه گرفتاری ها و مشکلات "مریض داشتن" از "مریض بودن" بیشتر است وچه تناسب معناداری دارد با وضعیت کنونی بیماران در بیمارستان امام خمینی دهدشت.

در شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه چه می گذرد؟

همیشه از گوشه و کنار این جمله را می شنیدم که : {دعا کنید پایتان به بیمارستان دهدشت باز نشود}.
ولی هیچ وقت آنطور که باید و شاید معنایش را از نزدیک لمس نکرده بودم، تا اینکه چند روز پیش پایم به خاطر شکستگی دست مادرم به بیمارستان دهدشت باز شد !
متاسفانه نابسامانی و بی برنامگی ناشی از ضعف مدیریت چند ساله اخیر در شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه، در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت به عنوان بزرگترین زیر مجموعه این شبکه ، بیداد میکند .
ناهماهنگی کامل بین بخش های مختلف این بیمارستان سروصدای همه را درآورده است ، واین تجربه ای ست که خود به عنوان یک شاهد عینی دیده ام.
روزی که طبق برنامه قبلی قرار بود بیمار من، عمل جراحی انجام دهد، تخت خالی در اتاق عمل وجود نداشت! و روز بعد که تخت خالی شد به دلیل عدم هماهنگی دکتر بیهوشی نیامد !
من اینجا حتی با بیمارانی همکلام شدم که علی رغم داشتن وضعیت اورژانسی ، چندین و چند روز است که در بخش بستری جراحی ، منتظر خالی شدن تخت در اتاق عمل ، یا آمدن دکتر بیهوشی ، یا حتی دارویی خاص یا وسیله و ابزاری خاص برای انجام عمل جراحی بودند.
بیماران از عدم رسیدگی به موقع همیشه شاکی اند و همراهانشان از بی تفاوتی و نوع رفتار پرسنل اداری،نگهبانی و پرستاری گله مندند.
{نگهبانانی که رفتاری شبیه زندانبانان دارند، خانم پرستاران تازه کاری که بی خیال و بی تفاوتن و پزشکان جوانی که تا پولشان را نگیرند کار نمی کنند!}
مطمئنم کسی زیاد تعجب نمیکند اگر بگویم بیمارستان امام خمینی دهدشت یکی از بی نظم ترین بیمارستانهای ایران است؛و این ادعایی ست که با یک تحقیق میدانی ساده و گشت و گذاری کوتاه در قسمتهای مختلف این بیمارستان علی الخصوص اورژانس و اتاق عمل به راحتی قابل اثبات است.
اگر شرایط به همین منوال پیش برود این بیمارستان که در زمان افتتاح در سال 78 در نوع خود یکی از مجهزترین بیمارستانهای جنوب ایران بود ، به شرایط و ایده آل های بیمارستانهای صحرایی زمان جنگ نزدیک می شود !
نماینده منتخب ! مردم شهرستان و لیدرهای محترم ایشان ؛
بخش های بهداشتی و درمانی مستقیما با سلامتی و جان آدم ها سروکار دارد، اگر در بخشهای آموزشی اشتباهی بر فرض صورت گیرد و دانش آموزی مردود شود، سال بعد دوباره فرصت جبران خواهد داشت، اما اگر هرگونه اشتباهی در بخشهای بهداشتی و درمانی صورت گیرد ، ممکن است انسانی جان خود را از دست بدهد.
عزل ونصب های سیاسی و طایفه ای در این بخش ها ؛ انتخاب مدیران ناکارآمد و حذف متخصصان و نیروهای باتجربه ، و گماشتن مدیرانی که با پیروزی یک کاندید با اتوبوس پر می‌آیند و با آمدن کاندیدی دیگر می روند، نه تنها درد این مردم را دوا نمیکند بلکه به دلیل عدم تجربه و تخصص و حتی زمان کافی ، ممکن است سلامتی و جان آنها را هم به خطر بیاندازد .

به خاطر منافع سیاسی و طایفه ای ، روی سلامتی و جان آدمها برنامه ریزی نکنید !

این مطلب را برای سایتهای استانی عصر مارون و آبشار نیوز آماده کردم.

لینک این نوشتار در عصر مارون http://www.asremaroon.com/News/1339/

و برای دیدن این مطلب در آبشار نیوز بر روی بنر زیر کلیک کنید. 

/ 0 نظر / 28 بازدید